Jednoduchost ovládání, která je vlastní všem výrobkům Apple, platí i pro sluchátka dodávaná k iPhonu. Kromě dvou tlačítek na regulaci hlasitosti tam už je jen jedno. S ním jde ale provádět více než si myslíte. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Ovládání na sluchátkách slouží ke správě hovorů a k ovládání iPodu. Některé kombinace stisků jsou stejné a o tom, který se použije, rozhoduje to, zda právě telefonujete nebo vám někdo volá.

Ovládání telefonu
Přijmout/ukončit hovor – Stisknout jednou
Odmítnout příchozí hovor – Podržet cca 2 vteřiny
Přijmout nový hovor a stávající podržet – Stisknout jednou
Přijmout nový hovor a stávající ukončit – Podržet cca 2 sekundy
Přepnutí mezi dvěma hovory – Stisknout jednou

Jediné, co mi chybí, je přímé odmítnutí druhého příchozího hovoru. V návodech a tricích na internetu jsem to nikde nenašel, zatím tedy druhého volajícího nechávám „vyhnít.“ Pokud víte jak na to, podělte se v diskuzi.

Ovládání hudebního přehrávače
Spustit/zastavit přehrávání – Stisknout jednou
Přeskočit na následující skladbu – Stisknout dvakrát
Vrátit se na začátek skladby – Stisknout třikrát
Přeskočit na předcházející skladbu – V prvních třech vteřinách skladby stisknout třikrát
Převíjet vpřed – Stisknout, pustit a podržet
Převíjet zpět – Dvakrát stisknout a podržet

Je to docela jednoduché a když si to zažijete, iPhone budete ze své kapsy tahat jen málokdy.

Ale aby byl náš přehled ovládání přes sluchátka kompletní, nemůžeme opominout hlasové ovládání. Tuhle funkci nemají první dvě generace iPhonu.

Hlasové ovládání
Hlasové ovládání spustíte podržením středního tlačítka na sluchátkách nebo podržením home buttonu na telefonu. Výběr jazyků pro hlasové ovládání je v nastavení docela široký, ve výslovnosti paní z telefonu dokonce přibyla i čeština a je docela srozumitelná.

Volat – vyslovte „call“ nebo „dial“ a pokračujte jménem nebo čísly. Použitelné jsou pro Čechy jen ty anglické číslovky. K českým jménům si totiž telefon domýšlí výslovnost a nemáte jak na ni přijít.

Pustit přehrávač a pustit konkrétní skladbu, album nebo interpreta – vyslovte „play“ nebo „play music“. Přidat můžete jméno skladby, interpreta nebo alba. Opět platí, že Stromečky okolo Břežánky si takto pustíte jen stěží, Queen nebo Napalm death v pohodě.

Zamíchat skladby – vyslovte „shuffle.“

Pozastavení přehrávání – vyslovte „pause“ nebo „pause music.“

Pohyb mezi skladbami – vyslovte „next song“ nebo „previous song.“

Opravit pokyn – vyslovte „wrong“ nebo „not that one.“

Zrušit hlasové ovládání – vyslovte „cancel.“

Předchozí tři pokyny asi nevyužijete, když můžete operace provést daleko rychleji stiskem tlačítka nebo zatřesením telefonem, ale následující by se vám mohl hodit když vám hraje skladba a vy si nemůžete vzpomenout která to je. Telefon tahat z kapsy nemusíte. Stačí aktivovat hlasové ovládání a zeptat se „what’s playing“, „what song is this“ nebo „who is this song by.“

Taky já bych rád pro jednoho pětiletého skřítka vyhrál iPod. Pokud na tenhle blog rádi chodíte, nebo jste tu našli užitečnou informaci, napište na nejblog@superveci.cz hlas pro budulínka. Díky!